Haber

Bugünkü VATAN GazetesiArşivPromosyonKünyeAna sayfam yapFavorilerime ekleÜye girişiYeni üyelik

İnsanları kompleksinden arındırıp kendilerini sevmelerini sağlıyorum

13.01.2013
İnsanları kompleksinden arındırıp kendilerini sevmelerini sağlıyorum
  Ayşe Brav
Çalıştığım insanların bedenine girip onlar gibi düşünüyorum

Onun adını birçok ünlüyle beraber duyduk. Şeyda Coşkun’un deyimiyle ünlülerin ona giderken egolarını kapıda bırakması gerekiyor, “Ben bu işi bilmiyorum ve sana teslimim’ diye gelmeleri lazım. Bu süreçte kontrolü elimde tutmak isterim” diyor.

Beslenme ve spor desteği verdiği ünlüler arasında Beyaz, Saba Tümer, Hadise, Gülşen, Mehmet Ali Erbil, Tuğba Coşkun gibi isimler var. O ise kendini bildi bileli spor yaptığını söyleyen kararlı bir kadın. Aşk acısının da, kaliteli bir yaşamın da çözümü sporda ona göre. Şeyda Coşkun’dan hem beslenme hem spor tüyoları aldık.

Şeyda Coşkun ne iş yapar?

Türkiye’de yaşam koçu deniliyor ama ben ‘trainer’ım (eğitmen). Hedefim insanlara spor alışkanlığı edindirmek ve aslında çok yakınlarında olan bu gücü onlara göstermek. Açık havada spor yaptırıyorum. Oksijeni ve insanı rahatlatan duygusunu yaşamalarını istiyorum. Kadınların hayatlarındaki çıkmazlarda kendilerini ilaçlara değil, açık havaya bırakmaları gerekiyor. Mutluluk hareketle geliyor. Güne suyunuzu içip, içinizi temizleyip, arkasından da bulduğun ilk yerden çıkıp, 40 dakika bile olsa yürüyerek başladığınızda hayatınız inanılmaz farklılaşıyor.

Yaşam koçu gibi tüm programı veriyorsunuz...

Karşımdaki benden neyi ne kadar almak isterse ben de o kadar veriyorum. Karşındaki ile duygusal bir bağ kuruyorsun ve onu çok sevmen lazım. Onu kendin gibi görüp, bedenine girmelisin. Bunu yaptıktan sonra ise çıkıp eve gidince ne yiyeceğini, Pazartesi, Salı günü ne yemek isteyebileceğini düşünmen gerekiyor. Çalıştığım insanlar bana bütün içtenlikleri, namahremiyle geliyor. Kompleksi, yani kilosu ile geliyor. Kendisiyle mutsuz, kilolu olduğu için... Aynaya baktığı zaman kendini beğenmiyor, ben de onu kendini seveceği hale getirmeye çalışıyorum. Çoğunlukla kadınlarla çalışıyorum. Kadınlar çok fazla ayrıntıya giriyor, hatta ayrıntılar içinde boğuluyor. Ama erkekler çok net ve ne yaparsa kilo vereceğini biliyor. Kadın en ufak psikolojik sorunda kendini hemen yemeğe veriyor.

Sen spor akademisi mi mezunusun?

Evet. İnsanın fizik yapısını bilirim. Bir kadının özel gününde pilates yapılmadığını bilmesi gerekiyor. Çünkü o dönemde pelvis ve karın kası çalışmıyor, iptal. Kimi pilates yapıp kilo vermediğini, şiştiğini söylüyor, çünkü pilates kilo verdirmez. Yağları yakmak için kardiyo yapmak lazım.

Ünlüler ona giderken egolarını kapıda bırakıyor

Ünlülerle çalışmanın sana ne gibi avantajı ya da dezavantajıları oldu?
Onların başarıları ve mutluluklarını paylaşmak güzel. Çalıştıklarım içinde gönül bağı kurduklarım da oldu. Kişisel bir sıkıntım hiç olmadı. Ama emeğimi ve başarıyı gölgelediğini gördüm.

Gelirken sanatçı egolarını kapının önünde bırakmaları mı gerekiyor?
Egolu insanlarla çalışamıyorum. Sanatçı ile normal müşterim arasında hiçbir fark yoktur. Onların hayatında tek sıkıntı daha erken saatte spor yapmak zorunda olmaları. Basın birden karşımıza çıkarsa yürümeyi engelliyor ve bu da kardiyoyu bozuyor. “Şeyda bu işi bilmiyorum ve sana teslimimim” diye gelmeleri lazım. Kontrolü elimde tutmak isterim. Sorumluluğu alıyorum çünkü. O sahnesinde patron, ben de kendi sahnem de patronum. Tabii ki kendilerine ait bir egoları var. Her şeyi kendilerinin yaptığını söylü-yorlar. Yüzde yüz başarılıyım demiyorum. Başarı bundan iki yıl sonra müşterilerimin aynı kiloda kalıp, aynı sporu yapmalarında. Ben alışkanlığı veriyorsam ve bu devam ediyorsa başarılıyımdır. Bu karşımdakiyle de alakalı.

‘Aşk acısı çeken kadınlar kendini spora versin’

Aşk acısı bazı insana aşırı kilo aldırabiliyor...

Bende tokluk olur, aşık olunca. Aşk sonrası hayal kırıklığında da tokluk yaşarım. Kimi kadında ise tam tersi oluyor. İçindeki açlığı doyurmak istiyor.

Kadının aşk acısı çekerken kendini yemeğe vermemesi için ne yapması gerekiyor?

En önemlisi kendini spora vermeli. Çünkü spor yaparken serotonin hormonu salgılıyorsunuz, tıpkı çikolata gibi... Sıkıntılı bir olaydan sonra 50 dakika açık havada yürümelisiniz.Kişiye özel mi hazırlıyorsun mönülerini?

Evet. Zaten ben çok bilinen gerçekleri anlatıyorum. Ama bunları şekillendiriyorum. Karnı yarık yerine ortasına köfte koyarak patlıcanlı burger yapıyorum. Kendime ‘mutfak şefi’ diyorum. Diyetisyen asla değilim. Tabii doktorlarla beraber çalışıyorum hep. Çalışa çalışa kolesterol ya da tiroid hastasına ne yapman gerektiğini biliyorsun. İnsanların hayatlarında yapamadıklarını yapmalarını sağlayarak hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyorum. Bu da kilo vermede engeli kaldırıyor. Doğru yemek yenilmediğinde kilo vermeniz zor. Sporun getirdiklerinin yanında bir de yük var. Yaptığınız spor 350 kalori yaktırıyorsa yediğiniz yemek bin 500 kalori size aldırıyor.Ne yememiz gerekiyor?

Öncelikle karbonhidratı doğru kullanın. Ağır yanan ve işlenmemiş karbonhidratlar tüketin. Yulaflı bir kahvaltı güne başlamak için çok önemli. Ananası hep öneririm. Metabolizmayı hızlandırır, gaz yapmaz, sindirimi de kolaylaştırır. Bol bol çorba için. Hem sebze hem de baklagil bir arada olmamalı. Patatesi doğru şekilde tüketmeliyiz çünkü uyku getirir. Mesela kışın hep nişastalı yemekler yiyoruz. Nişastalı kestane, makarna, pilav... Bunların hepsini üst üste yememeliyiz. Önce yediklerimize bakıp, yemediklerimizi yemeliyiz. Mönümüzde sabah karbonhidrat varsa, akşam protein ve sebze olmalı. Günü doğru bir protein ile bitirme taraftayım ki metabolizma çalışmaya devam etsin. Şeker hastası olmayan insanlar için ama....

Kış mevsiminin derdi kilo için hareket!

Kış mevsiminin en büyük dertlerinden biri kilo almak. Bunu önlemek için mutlaka yapmanız ilk şey hep hareket etmek. Ben son dört yıldır hiç televizyon izlemiyorum. Hiçbir dizi karakterini tanımıyorum. Sadece müzik dinliyorum. Televizyon yüzünden insanlar kendi hayatını yaşayamıyor. Televizyonda gördüğün karakter senin için önemli oluyor. Sen belki kendi Kanuni’ni bulacaksın ama dizi izlemekten Kanuni’ni kaçırıyorsun. Hayat enerjinizi kullanın.

Neden kilo alıyoruz?

eç yemek yediğimiz için kilo alıyoruz. Özellikle reflüyü tetikliyor bu. Yemek üzerine uyumak en kötü şey. En geç 20.00’de yemek yeme işini bitirmeliyiz. Kahvaltıda C vitamini ve protein de yer almalı. Bunların hepsi kişiye göre olmalı. Bir insana sütü verirsiniz ardından cevabı görürsünüz. Gaz yapmış mı, şişirmiş mi, gece nasıl uyumuş gibi anekdotlar. Emek gerekiyor. Mesela bir kafede iki saat oturmak yerine bir saat oturup, geri kalanında kendine vakit ayırman önemli. Spor da pilates de tamamen bilinçli yapılmalı. Çok ağırlıkla çalışmak sıkıntılıdır ve kadın vücuduna göre değildir. Ağırlığı artırmak yerine egzersiz setini artırmak daha kolay olur.
Yazarın Diğer Yazıları
 İstanbul’a küsmüş bir kitle tekrar sokağa çıktı!
 Bir moda haftasının ardından
 Artık küçük mekan eğlencesi seviyoruz
 Bu defa aşk kadını oldu!
 'En büyük lüksüm sevdiğim işi yapmak'
 'Daha yolun başındayım'
 'Kendimi yenilenmiş hissediyorum'
 İki çocuğu olduğuna kimse inanmıyor!
 Boğaz’ın yeni gözdesi Chef Mezze!
 'Hedefim iyi bir oyuncu olmak'
 'Karşımdakini sadece güzel değil, doğru çekiyorum'
 'Bebek yüzlü bir kız değilim'
Diğer Haberler »