Haber

Bugünkü VATAN GazetesiArşivPromosyonKünyeAna sayfam yapFavorilerime ekleÜye girişiYeni üyelik

Kate Moss’u tanrıça gibi çeken Türk fotoğrafçı

02.12.2012
Kate Moss’u  tanrıça gibi çeken Türk fotoğrafçı
Melda GÜNGÜL
Dergi kapaklarıyla olay yarattı

Ünlü fotoğrafçı Mert Alaş bu ay Vanity Fair ve Interview Vogue Russia dergilerinin kapaklarıyla olay yarattı.

Vanity Fair için İbiza’da gerçekleştirilen çekimde ‘sıskalığıyla’ bilinen 38 yaşındaki Kate Moss’u bir seks tanrıçası haline getiren Mert Alaş günümüzün en önemli moda fotoğrafçıları arasında gösteriliyor. Madonna, Victoria ve David Beckham, Naomi Campbell, Cristiana Ronaldo gibi dünyanın zirvesindeki isimlerle sıra dışı çalışmalar gerçekleştiren Alaş’ın fotoğrafçılık kariyerine başlama hikayesi tam bir tesadüf... İngilizce eğitim almak için gittiği Londra’da bir barda kendisinden ateş isteyen kişi bugün şirketin ortağı olan fotoğraf sanatçısı Marcus Piggott!

İlk çalışması nü kadın portresi

1994’ten bu yana birlikte çalışan ikili hemen hemen tüm ünlülerin tercihi. Moda dünyasının '50 önemli ismi' listesinde bulunan Türk fotoğraf sanatçısının en büyük hayali Marilyn Monroe’nun fotoğraflarını çekebilmek. Tüm tarih boyunca yaşamış en önemli kişinin Atatürk olduğunu tüm yabancı gazete ve dergilere verdiği röportajlarda tekrarlıyor. Alaş’ın ilk çekimi kendi apartman dairesinde, ödünç aldığı ikinci el bir kamerayla yakın bir kız arkadaşını nü olarak görüntülemesiyle gerçekleşmiş. Nelerden ilham aldığı sorusuna verdiği cevap ise “Gördüğüm rüyalar, sokakta yürüyen alelade bir adam ya da bir şarkı. Antenlerimi açık tutuyorum” oluyor. Genç fotoğrafçılara “Kendiniz olun. İyiyseniz illa ki keşfedilirsiniz” şeklinde sesleniyor.

Dünyada en çok kazanan ikinci model

Mert Alaş’a poz veren Kate Moss çekimlerinin ardından Vanity Fair’in sorularını yanıtlıyor. 14 yaşından beri çalışan super model hala en çok para kazanan modeller arasında. Geçen sene kazandığı 9 milyon dolarla Gisele Bundchen’in en büyük rakibi. İngiltere’de Croydon bölgesinde doğup yetişen Moss, 13-14 yaşlarındayken, babasının havayolu şirketi Pan Am’daki işi nedeniyle Miami, New York ve San Francisco’yu gezen Kate Moss eve dönüşünde asla Croydon’da kalmayacağına ant içiyor. Kate Moss modellik kariyerinde çeyrek asrı devirmesine rağmen hala çekimlerin en gözde modellerinden biri.

‘Johnny Depp’in ardından ağladım’

Kate Moss denince akla hemen eski sevgilisi yakışıklı aktör Johnny Depp geliyor. 90’lı yılları birlikte geçiren Depp ve Moss çifti hiç beklenmedik bir anda ansızın ayrılıyor. “O güne kadar hiç kimse benimle ilgilenmemişti, hiç kimse bana özen göstermemişti. Bir anda Johnny hayatıma girdi. Bana neyi nasıl yapmam gerektiğini gösterdi, rehber oldu. Ona her konuda ‘Ne yapmam lazım’ diye sormadan hareket edemezdim. Tek güvendiğim insanı kaybettim. Kabustu. Yıllarca ağladım” diye anlatıyor o dönemi. 2002 yılında Lila adını verdiği bir kız çocuğu olan süper model The Kills grubunun gitaristi Jamie Hince ile bir yıldır evli.
Diğer Haberler »